Artróza kolene - vhodná obuv

Který kloub přináší lidem nejvíce trápení? Ano, jak už název článku napovídá, jedná se o kolenní kloub, který denně odolává největšímu zatížení a je zdrojem řady problémů.

Koleno může bolet v různých místech, při aktivitě i v klidu, proto onemocnění tohoto kloubu nelze jednoduše škatulkovat. Dnes se zaměříme na to, jak léčit bolest v koleni především při artróze.

Od bolesti v koleni pomůže obuv s měkkou podrážkou

Na bolest kolene neexistuje univerzální lék. Jak už jsme ale zmiňovali na začátku, koleno při každém kroku tlumí silné nárazy těla. Snižte zatížení kloubů obuví s měkkým došlapem, který nejen vytvoří úlevu, ale zároveň přirozeně posílí svaly na nohách i na zádech, čímž se zlepší celkové držení těla. Tento unikátní typ bot naleznete pod značkami kybun a Joya, které díky speciální technologii simulují chůzi v písku či po mechu a příjemnou cestou tak aktivují celou nohu.

 

Zdravotní obuv kybun

Jak poznat artrózu v koleni

Artróza se nejčastěji objevuje u velkých kloubů a její výskyt stoupá s věkem pacientů (nejrizikovější skupinou jsou lidé nad 70 let). Jedná se o postupnou ztrátu chrupavky, následné odhalení kosti a nárůst kostní tkáně v blízkosti kloubu. Zesláblá či zcela poškozená chrupavka v souvislosti s novými kostními nárůstky je zdrojem nepříjemné bolesti.


Artróza v koleni se dalším opotřebováním chrupavky stupňuje a doprovázejí ji tyto příznaky:

 

  • Ze začátku se bolest projevuje především ráno či po odpočinku
  • V dalším stádiu se bolest objevuje i v noci a ve fázi klidu
  • Částečná úleva přichází po rozhýbání kolene
  • Omezená hybnost a ztuhnutí v koleni (např. při vstávání, chůzi, ....)
  • Bolest kloubu na začátku pohybu a při zátěži
  • Krepitace (praskání) v kloubu a pocit nestability
  • Ztuhlost a otok kolene

 

Tyto příznaky se však mohou vyskytovat i u jiných onemocnění, proto přesnou diagnózu artrózy může určit pouze lékař pomocí rentgenového snímku.

 

Zdravotní obuv

Co vede ke vzniku artrózy

Jako za řadu onemocnění, i za artrózu v koleni může z velké části moderní doba. Nadváha a obezita vytváří při každém kroku nadměrný tlak, kterému klouby a chrupavky musejí čelit. K tomu se přidává sedavé zaměstnání a strava chudá na minerály a vitamíny. A když už se „člověk kancelářský “ rozhodne udělat pro své tělo „něco dobrého“, může si ještě uškodit nepřiměřenou zátěží či špatně provedenými pohyby při sportu, což opět v souvislosti s nadváhou vede k postupné deformaci chrupavky. 

 

Za artrózu mohou také úrazy kloubů, revmatická onemocnění, dědičnost, jednostranně zaměřená profese či návaznost na jiné onemocnění (např. diabetes).

 

Stupně artrózy kolene

 

1. Stupeň artrózy kolene
Artróza kolenního kloubu prvního stupně označuje počáteční stadium mírného opotřebení kloubní chrupavky. V tomto stadiu jsou příznaky ještě mírné a nemusí mít významný dopad na každodenní život pacienta. Je však důležité všímat si těchto časných příznaků a vyhledat lékařskou pomoc, aby se zabránilo zhoršování nemoci.

 

2. Stupeň artrózy kolene
Druhý stupeň artrózy kolenního kloubu představuje pokročilejší fázi onemocnění, kdy degenerace kloubní chrupavky dosahuje středního stupně a pacienti začínají pociťovat výraznější příznaky a omezení pohybu. Toto stadium vyžaduje pečlivější léčbu, aby se zabránilo dalšímu postupu onemocnění a minimalizovaly se nepříjemné příznaky.

 

3. Stupeň artrózy kolene
Artróza stupně tři představuje pokročilé stadium, kdy degenerace kloubní chrupavky dosáhla závažného stupně. V tomto stadiu pacienti trpí výraznými a bolestivými příznaky, které ovlivňují jejich každodenní život a pohyblivost.

 

4. Stupeň artrózy kolene
Stupeň čtyři artrózy je nejvyšší a nejzávažnější stadium onemocnění. Ve 4. stadiu artrózy je chrupavka kolenního kloubu vážně poškozena, což způsobuje bolest, otok a omezení pohybu. Koleno může být trvale nateklé.

 

Artróza kolene a její léčba

Na léčbu artrózy kolene a zesílení chrupavky do původního stavu lék bohužel neexistuje. Existuje však celá řada možností, jak nemoc zpomalit a účinně si pomoci od bolesti. Myslete především na to, že je potřeba bolavým kloubům ulevit. Pokud pacient trpí nadváhou, měla by přijít jako první na řadu redukce váhy.


Dále pomáhají protahovací cviky, vhodně zvolené cvičení bez zatěžování nemocných kloubů a ke zpomalení artrózy lze využít také elektroterapii, magnetoterapii či laser. Ulevit může také vhodně zvolená obuv s měkkou podrážkou, která tlumí nárazy při chůzi. V pokročilém stadiu se využívají ortézy a berle. V případě nehybnosti kloubu je situace řešena operací a umělou kloubní náhradou.

 

Tlačítko              Tlačítko

Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?

Navštivte nás v kamenné prodejně v Praze. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopech kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.

 

Tlačítko