Jak zmírnit bolest kotníku?

Problémy s kotníky jsou dnes ve společnosti stále častější, zejména u starších lidí. Na jedné straně platí, že čím více člověk váží, tím větší je tlak na klouby, navíc prodlužující se délkou života jsou chrupavky zatěžovány mnohem déle než před 50 lety. Člověk tráví většinu času chůzí po rovné a tvrdé zemi a většina výrobců obuvi se řídí filozofií, že bota musí nohu podpírat a vést.

 

Naše chodidla však nejsou na takovou zátěž stavěná. To má za následek nesprávné namáhání a mnohem rychlejší opotřebení. Artróza kotníku a další onemocnění kotníku jsou výsledkem dlouholetého špatného namáhání.

Zdravotní obuv kybun

 

Příčiny bolesti kotníku

Osteoartróza: Chronické onemocnění kloubů, při kterém dochází k postupné ztrátě a přestavbě kloubní chrupavky.

 

Osteoartrózu může způsobit nadměrná hmotnost a nadměrná zátěž, k níž dochází například při extrémních sportech nebo při těžké fyzické práci. Mezi příčiny patří také změny v metabolismu chrupavky s vyšším věkem, metabolické poruchy, vrozené vady a získané deformace kloubů, například v důsledku zánětlivých kloubních stavů, které mohou vzniknout po úrazu.

Další možnou příčinou je dlouholeté nesprávné zatěžování kotníku při chůzi. Čím větší je náraz při chůzi a čím méně je pohyb správně proveden, tím rychleji se chrupavka opotřebovává.

 

Hlavní příčinou nesprávného namáhání kotníku je dlouhá doba, kterou trávíme denně vsedě. Hodinové sezení vede k postupnému zkracování ohýbačů kyčelního kloubu. V důsledku toho již člověk není schopen dosáhnout fyziologicky správné chůze se vzpřímenou horní částí těla. To následně vede k nadměrnému zatížení krčního a zádového svalstva, nesprávnému postavení chodidel, kolen a kyčlí, a tím ke zvýšenému opotřebení chrupavek.

 

Dámská zdravotní obuv 

  

Dlouhodobé dopady

Bolesti způsobené osteoartrózou mohou vést k úlevovým polohám, které následně způsobují nadměrné zatížení ostatních kloubů a tělesných struktur a vedou k sekundárním poruchám. Bolest navíc vede k omezení pohybu a ti, kteří se méně hýbou, automaticky více přibírají na váze. To má následně negativní vliv na potíže s kotníky. Mnozí lidé s těmito bolestmi se tak ocitají v sestupné spirále. Primárním cílem je z této sestupné spirály uniknout.

Konzervativní metody léčby problémů s kotníkem spočívají především v případné snížení hmotnosti a v pohybových cvičeních, se kterými vám pomůže fyzioterapeut. Cílem těchto cvičení je posílit svaly kolem kloubu. Mezi další léčebné postupy patří masáže, aplikace tepla a chladu, farmakologická léčba a ortopedické pomůcky. Cílem konzervativní terapie je udržet funkci kloubu a snížit bolest.

 

Obuv kybun a Joya uleví od bolesti

Chůze v botách Joya a kybun na vzduchových polštářích je ideální pro to, abyste do každodenního života vnesli více pohybu a unikli ze spirály problémů a bolestí - a to vše bez vynaložení dalšího času. Chůze na měkké a pružné podrážce kybun a Joya, snižuje zatížení hlezenních kloubů, což znamená, že akutní bolest se rychle zmírní a je opět možné chodit delší vzdálenosti.

 

Zdravotní obuv

Výhody a účinky obuvi kybun a Joya

Boty kybun a Joya simulují přirozené pohyby těla. Tím se aktivují svaly, které se při chůzi po rovném a tvrdém povrchu zhoršují a způsobují bolest a nepohodlí v lidském těle. Díky chůzi v botách kybun a Joya se automaticky procvičují svaly, na které tělo zapomělo. Měkký došlap, podobný chůzi po mechu nebo písku, zmírňuje nárazy.

 

  • šetří klouby a uvolňuje svalstvo zad
  • trénuje svalstvo chodidla, nohou a trupu
  • zvyšuje spotřebu kalorií
  • aktivuje žilní oběh nohou
  • stimuluje receptory chodidel tím, že cítí podklad

 

Technologie chodidlových sensorů

Na rozdíl od běžných bot vám obuv kybun umožní pocítit každý detail povrchu. Receptory na chodidlech postupně posílají nervové signály do celého těla a mozku, což uvede celý pohybový systém do aktivnějšího módu. Je posilováno hluboké svalstvo i rovnovážné ústrojí, čímž se ulevuje kloubům a snižuje se bolest.

 

Dámská obuv

 

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun

Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

 

V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

 

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.

 

Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?

Navštivte nás v kamenném obchodě v Praze. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopu kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.

Kamenný obchod