Jak se projevují křečové žíly?
První příznaky jsou nenápadné a projevují se občasnými otoky, svěděním či křečemi v nohou. Je to i váš případ? Vaše tělo vám dává první signály, že s ním není něco v pořádku. Naslouchejte mu pozorně a začněte řešit problém hned ve svém počátku, než se rozroste v dlouhodobé a nevratné problémy. Křečové žíly nejsou jen „kosmetickou“ záležitostí, ale představují vážnou nemoc, kterou není dobré podcenit.
Proč vznikají křečové žíly (varixy)
Krevní oběh zásobuje každý kousek našeho těla. Při odtoku krve z dolních končetin k srdci překonává tlak gravitaci, a pokud tělo dlouhodobě zatěžujeme (dlouhé stání, fyzická námaha), přidáme rizikové faktory (věk, ženské pohlaví, těhotenství, nadváha, rodinné predispozice a další), jsou žíly oslabené a nedokážou zabraňovat zpětnému toku krve. Vznikají tak na nohách křečové žíly (varixy), které mají různou formu – od drobných metliček, přes vystouplé žíly až po bércové vředy. Sekundární příčinou je trombóza a nádorová onemocnění.
7 nejčastějších důvodů vzniku křečových žil
- Nedostatek pohybu (dlouhé stání či sezení, kdy se nohy špatně prokrvují)
- Nevhodná obuv (úzká špička, podpatky a další)
- Vysoký tlak
- Těhotenství
- Obezita
- Vrozená slabost žilní stěny
- Kouření
Nečekejte, až se o slovo přihlásí křečové žíly
Pokud patříte do rizikové skupiny, není otázkou, zda se křečové žíly objeví, ale kdy. Nejen v těchto případech je důležitý proaktivní přístup a prevence. Dopřejte svým nohám dostatečné prokrvení, které jim zajistí jednoduchá a zcela přirozená věc – pohyb. Pokud se tělo dlouho nehýbe a je v jedné pozici (dlouhodobý stoj či sed), přichází pocit těžkých nohou. Jestliže nohám dopřejete cvičení a pohyb, podpoří se krevní oběh a průtok krve.
Jak se mám hýbat, když mám sedavé zaměstnání, nebo naopak stále stojím?
S touto otázkou se u našich zákazníků často setkáváme. A máme řešení. Aby byly nohy v neustálém a zároveň přirozeném pohybu, potřebují měkký podklad, na kterém lehce balancují a vyrovnávají stabilitu – tím se mimochodem posiluje i správné držení těla.
V 80. letech Švýcar Karl Müller objevil teorii o prospěšnosti měkkého došlapu. V roce 1997 ji převedl do praxe v podobě revolučních bot s podrážkou, která efektivně napodobuje chůzi v jílovém poli či v jiném měkkém podkladu.
Do současnosti urazily první „měkké“ boty dlouhou cestu a nyní jsou nejen v rodném Švýcarsku, ale po celém světě známé pod značkami kybun a Joya, kdy přinášejí pohodlí a úlevu tisícům lidí. Kromě obuvi se vývoj zaměřil na další pružné produkty, které pomáhají například u profesí či při domácích činnostech, které vyžadují dlouhé stání. Svým nohám tak můžete ulevit například na elastické podložce kybun.
Co pomáhá na křečové žíly?
Kompresní punčochy patří mezi nejrozšířenější pomůcku při problémech s křečovými žílami a jejich přínos je především v tom, že podporují tok krve zvenčí. Boty kybun naopak aktivují svaly v noze a v dolní končetině a podporují tak krevní oběh zevnitř.
Pokud hledáte nejúčinnější pomoc, spojte tyto dva pomocníky dohromady a maximálně podpořte krevní oběh ve svých nohou. Co dále pomáhá na křečové žíly? Prokrvování nohou také napomáhá střídání teplé a studené vody či odpočinek nohou ve zvýšené poloze.
Úleva od křečových žil i dalších zdravotních neduhů
Trápí vás křečové žíly, patní ostruha, bolest zad, ploché nohy, diabetes nebo artróza kloubů? Celá řada zdravotních neduhů vzniká v nevhodné obuvi. Navštivte nás, rádi se vám budeme věnovat a představíme vám možnosti, jak si ulevit od bolesti a jak dopřát tělu příjemný a zdravý pohyb. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.