Vbočený palec a zdravotní boty na hallux

I když jsou nohy opěrnými body celého těla, často jim nevěnujeme dostatečnou péči. Jedním z častých problémů je vbočený palec. Jakmile začne léto a propukne sezóna žabek a sandálů, můžete vidět, že tímto problémem s latinským názvem hallux valgus trpí nemalá část populace. Co s tím? Co uleví od bolesti? A podle čeho vybrat vhodnou zdravotní obuv?

Vbočený palec má vliv na celé chodidlo

Vbočený palec není jen estetickou záležitostí, ale především zdravotním problémem, který se z drobného nepohodlí může rozrůst do silné bolesti bránící v chůzi. V počátku se palec začíná vychylovat ze své osy a přiklání se k dalším prstům na noze. V místě ohnutí dochází k deformaci kloubu, přeměně špičky chodidla a k mírné změně došlapu, protože palec již není na svém místě.

 

Od toho se odvíjí související problémy, jako je zakrnění některých šlach a svalů, které mají za úkol rovnoměrný a vyvážený pohyb. Následkem toho dochází k poklesu nožní klenby, artróze kloubů a deformitě nohy.


Důvodů vzniku vbočeného palce je několik. Zde uvádíme tři nejčastější.

  • Nevhodná obuv – Především úzké špičky bot stlačují palce k sobě a nevytvářejí dostatečný prostor pro přirozený vývoj a pohyb chodidla. Nevhodná je také dlouhodobá chůze na vysokých podpatcích.

  • Slabá chodidla – Zesláblé vazy, šlachy, svaly a kloubní pouzdra na noze nevytvářejí při zátěži dostatečnou oporu, proto se chodidlo rozvolní a je snáze náchylné k deformaci (ploché nohy, vbočený palec, patní ostruha a další).

  • Dědičnost – Některé typy chodidel jsou k vybočenému palci náchylnější. Nicméně vždy hrají důležitou roli dva body výše – tedy silné chodidlo a vhodná obuv. 


Místo operace pomůže na hallux valgus zdravotní obuv

Jako všude, i zde platí, že čím dříve se začne jednat, tím lépe. Problém s vbočeným palcem se objevuje již okolo 20. až 30. věku a s přibývajícími roky stoupá i počet lidí, které hallux trápí. Dopřejte svému chodidlu prostor pro volný pohyb a zároveň podmínky pro přirozené posílení svalů a šlach.

 

Řešení problémů s vybočeným palcem je celá řada. Už od počátku, aby se tomuto bolestivému problému předešlo, ale i v případě, že vás hallux valgus již trápí, doporučujeme vhodnou zdravotní obuv. Dále se můžete setkat s korektory na palec, cvičením a v poslední fází je operace.

Jak poznám vhodnou obuv?

Zdravotní obuv na hallux valgus má především širokou přední část. Abyste se během chůze zaměřili také na důležité procvičení a posílení nejen chodidla, ale zároveň celého středu těla, studie dokázaly příznivý vliv při chůzi v měkkém terénu. Do takového terénu se noha boří a přirozeně tak využívá svaly, které jsou v moderním prostředí většinou opomíjeny.

hallux valgus

Důležitý je měkký došlap a zaboření chodidla

Většina z nás nemá možnost chodit denně po písku či mechu, který vytváří pro chůzi ideální podmínky. Abychom si tento efekt mohli vychutnat i na chodníku, asfaltu či dlažbě, vyvinul Karl Müller obuv inspirovanou rýžovými poli. Tato obuv nese značku kybun a nabízí vašim chodidlům jedinečnou chůzi po vzduchových polštářích implementovaných přímo v podešvi. Díky tomu je chůze nejen velmi pohodlná, ale především podporuje zdravý rozvoj a posílení často zakrnělých svalů.

e-shop kybun

Na vývoj bot kybun navázala značka Joya, která se také zaměřuje na zdravou chůzi založenou na přirozeném zaboření chodidla. Obuv Joya má široký výběr od vycházkové a sportovní, až po pantofle na vbočený palec.

e-shop Joya

Mějte nohy jako v bavlnce

Dopřejte svým nohám maximální pohodlí, vytvořte pro chodidlo a vbočený palec zdravé prostředí pro přirozený rozvoj a jako bonus nenásilnou formou posilujte při chůzi svaly ve středu těla.

 

Chcete si boty prohlédnout a vyzkoušet? Navštivte naši kamennou prodejnu. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Kamenný obchod