Co způsobuje bolest chodidel a jak najít úlevu

Při hovorech s našimi zákazníky často docházíme k podobnému důvodu jejich návštěvy. Mnoho z nich za námi přichází s bolestí chodidel a hledají způsob, jak si od ní ulevit a zpříjemnit si chůzi.

Důvodů bolesti chodidel je celá řada

Existuje mnoho projevů bolesti chodidla. Někoho bolí chodidlo při došlapu, jiného bolí v oblasti prstů či paty, nebo bolest přichází ve stejném čase… Druhů bolesti a jejich projevů je celá řada, ale často mají společnou příčinu – nevhodnou obuv.

Těsná a špatně padnoucí obuv je zdrojem mnoha zdravotních problémů, které začínají bolestí chodidel, dále postupujícími problémy přes bolest kolen, kyčlí až k nejrozšířenější bolesti zad. Nesmíme opomenout bolest hlavy, kterou mohou zapříčinit vyhřezlé plotýnky a skřípnuté nervy nejčasněji způsobené vysokými podpatky.



Nejčastější problémy chodidel

- Patní ostruha, zánět povázky chodidla (plantární fascitida) – při došlapu přichází ostrá bodavá bolest v oblasti paty.

- Plochá noha, zborcená nožní klenba – ze začátku se jedná o bezbolestný průběh, dále se objevují otoky a únava nohou, v posledním stádiu se noha deformuje a přichází pocit ztuhlosti, bolesti kolen, kyčlí i hlavy.

- Vbočený palec – zprvu zarudnutí a otoky, později se palec vybočí a změní se těžiště chodidla, přichází bolest a únava chodidel.

- Kladívkové prsty – poklesem nožní klenby a oslabením svalů se noha prodlouží a v nevhodné obuvi se prsty deformují (nejčastěji 2. a 3. prst).

- Zánět Achillovy šlachy – častěji se objevuje u mužů, zpravidla po velké zátěži v nevhodné obuvi. Příznakem je například otok v místě patní kosti, ztuhlost v bércové oblasti či pocit „vrzání“ šlachy při pohybu.


Častý problém je bolest chodidel při chůzi

Bolí vás po ránu či delším odpočinku chodidla či pata? Pociťujete při chůzi do schodů ztuhlost paty? Zřejmě se jedná o plantární fascitidu (zánět povázky chodidla), kterou nejčastěji trpí ženy ve věku 40–70 let, či profese s nutností dlouhého stání na místě. Fascie má za úkol tlumit při chůzi nárazy a po dlouhodobé fyzické námaze se začne projevovat zánět právě bolestí chodidel.

Dobrou zprávou jistě je, že se tento ortopedický problém nemusí řešit operativně a lze se ho po několika měsících (někdy i letech) zbavit bez skalpelu. Abyste o fascie dobře pečovali, dopřejte jim obuv s měkkým došlapem – díky tomu se nebudou tak namáhat. Lze tak zánětu předejít i podpořit případnou léčbu.

Dopřejte svým chodidlům měkký došlap a pohodlné boty

Mnoho zdravotních neduhů je spojeno se základnou našeho těla – s chodidly, která svou plochou zaujímají několik centimetrů čtverečních, ale drží naši celkovou stabilitu, zajišťují pohyb těla a tlumí nárazy při chůzi. Aby chodidla mohla plnit tak náročné úkoly, potřebují kvalitní podmínky.

Úzké boty deformují prsty, podpatky mění těžiště a je oslaben střed těla, který je velmi důležitou nosnou oporou. Zapomeňte na módní výstřelky a boty, které vám vydrží jednu sezonu a dopřejte svým chodidlům pocit chůze po mechu či písku. Díky jedinečnému vývoji, inspirovaným bosou chůzí v rýžových polích, vznikly švýcarské boty značky kybun a Joya. Patentovaná podrážka vytváří pro chodidla ideální prostředí i ve městech na rovných tvrdých plochách.

  

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun


Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

 

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.

Chcete si boty vyzkoušet? Navštivte naši kamennou prodejnu, ve které vám rádi poradíme s výběrem. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Web zdravekroky.cz používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více informací