Vhodná obuv při problémech s patní ostruhou

 

Patní ostruha, je bolestivé onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Vyznačuje se zánětem a podrážděním pojivové tkáně (plantární fascie) na spodní straně chodidla, která spojuje patu s přední částí chodidla.

Bolest patní ostruhy není závažné onemocnění, ale může způsobit velké trápení a omezení pohybu. Zde je několik způsobů, jak vám bolest patní ostruhy může zkomplikovat chůzi.

 

 

Patní ostruha se obvykle projevuje silnou bolestí v chodidle, zejména při prvních ranních krocích nebo po delším odpočinku. Bolest je často lokalizována v oblasti paty, zejména v blízkosti patní kosti. Chůze může být bolestivá a obtížná.

 

Lidé s patními ostruhami často pociťují tupou bolest nebo tlak v oblasti paty. Oblast kolem paty může být také zarudlá a oteklá.

Zdravotní obuv

Lidé s patní ostruhou mohou mít kvůli bolesti omezenou pohyblivost chodidla. Může být obtížné nohu ohnout a může být ovlivněna normální chůze.

 

Plantární fascie, která je zanícená v místě patní ostruhy, je důležitá pro podporu klenby chodidla. Při chůzi je tato pojivová tkáň opakovaně natahována, což může způsobovat další bolest.

 

Lidé s patní ostruhou se často potýkají s nepříjemnými příznaky po dlouhodobém stání nebo fyzické aktivitě. To může omezit jejich schopnost vykonávat běžné činnosti.

 

Obuv Joya          Obuv kybun

 

Jak vzniká patní ostruha?

Vznik patních ostruh souvisí především s opakovaným přetěžováním patní kosti a šlach, které jsou na ni napojeny. Typickým faktorem vedoucím k takovému opakovanému přetěžování je dlouhodobé přetěžování chodidla při chůzi, běhu nebo skocích.

 

Při přetížení šlach na chodidle dochází k mikrotrhlinám a zánětu. Tělo na tato mikrotraumata reaguje tím, že začne vytvářet novou kostní tkáň, aby zatíženou oblast zpevnilo. Tato nová kostní tkáň vytvoří výstupek známý jako patní ostruha . Tento výstupek může být velmi malý nebo výraznější a u jednotlivých osob se liší.


Důležité a pro tělo příjemné je v takovém případě celkové odlehčení paty a tlumení nárazu při chůzi. Toto pohodlí vám zajistí vhodná obuv s odpružením a měkkou podrážkou.

 

Jak má vypadat zdravotní obuv na patní ostruhu?

Předně si v nedávném článku připomeňme, jak patní ostruha vzniká a proč způsobuje bolest. Jedná se především o nevhodnou obuv deformující chodidlo a tvrdý došlap, který je při pohybu ve městě téměř na každém kroku. Odlehčení paty lze docílit měkkou správně zvolenou zdravotní obuví, která vytvoří komfort od paty až po konečky prstů.

                                                               

  • Zdravotní obuv na patní ostruhu a na co se dál při problémech zaměřit?

  • Odlehčení paty a tlumení nárazu při chůzi díky měkké podešvi minimálně pod patou, lépe pod celým chodidlem.

  • Podpora spolupráce mezi pohybem kyčlí a nohou posiluje svalstvo a podporuje správné držení těla. Toho lze docílit buď bosou chůzí po přirozeném terénu (les, trávník, jílovitá půda, ...) či obuví s elastickým vzduchovým polštářem, který tento terén simuluje. Díky tomu je chůze příjemná, přirozená a bezbolestná. 

kybun boty

Boty, které vám uleví od bolesti

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun


Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

 V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

 

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře. 

 

Výhody obuvi kybun  

Boty kybun simulují tělu přirozený pohyb. Aktivují se tak svaly, které při chůzi na rovném povrchu zakrněly a přinesly tak lidskému tělu bolest a nepohodlí. Díky jednoduché chůzi se automaticky posilují svaly, na které tělo v moderní době zapomnělo. Měkký došlap, podobně jako při chůzi na mechu nebo v písku, ulevuje nárazům kloubů.

 

  • šetří klouby a uvolňuje svalstvo zad
  • trénuje svalstvo chodidla, nohou a trupu
  • zvyšuje spotřebu kalorií
  • aktivuje žilní oběh nohou
  • stimuluje receptory chodidel tím, že cítí podklad

  

Podrážka „walk on air“ 

Obuv kybun má jako první na světě podrážku walk on air, která umožňuje, aby chodidlo pocítilo každou nerovnost povrchu. Receptory vašich chodidel jsou krok za krokem mírně stimulovány. Na štěrku nebo kočičích hlavách se kybun uplatní nejlépe.

Systém optimálního prostředí nohou

Plástvová struktura podrážky kybun vytváří vzduchový polštář mezi chodidlem a zemí, přičemž se při každém kroku do prostoru nohy napumpuje pětina objemu vzduchu. Ten vytváří optimální klima v botě.

Technologie chodidlových senzorů

Na rozdíl od běžných bot vám obuv kybun umožní pocítit každý detail povrchu. Receptory na chodidlech postupně posílají nervové signály do celého těla a mozku, což uvede celý pohybový systém do aktivnějšího módu. Je posilováno hluboké svalstvo i rovnovážné ústrojí, čímž se ulevuje kloubům a snižuje se bolest.

obuv na patní ostruhu

Velmi podobný pocit navozuje také obuv Joya s pružnou a měkkou podrážkou. Výsledkem je jedinečné pohodlí při chůzi, úleva od bolesti zad a kloubů a v neposlední řadě také tlumení nárazů a prevence při problémech s patní ostruhou.

Obuv Joya a její výhody

Obuv Joya přináší úlevu od problémů se zády a ploténkami, při bolesti patní ostruhy, artrózách kloubů a napomáhá posílit nožní klenbu. Pozitivní přínos má také pro diabetiky a seniory, kteří v pohodlné obuvi ujdou větší vzdálenost, a tak boty Joya zvyšují fyzickou kondici. Při chůzi i stání šetří pohybový aparát a zároveň podporují v lehkém pohupování, které je pro chůzi člověka přirozené. Tímto způsobem přichází nejen potřebná úleva, ale také nenásilné posílení hlubokých svalů.

Měkká elastická polyuretanová pěna podrážky Joya se individuálně přizpůsobuje tvaru chodidla a působí podpůrně. Kromě toho se při došlapu sníží vznikající otřesy, což vede k ulehčení zad, chodidel a kloubů.

Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?

Navštivte nás v kamenné prodejně v Praze. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopech kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.

Tlačítko kamenný obchod