Boty pro ploché nohy uleví od bolesti

Chodidlo tvoří základní kámen, o které se opírá celé tělo. Je nejen silné, aby bylo oporou, ale zároveň pružné, díky čemuž vyrovnává nárazy každého kroku. Pokud chodidlo nefunguje správně, deformuje se a vzniká plochá noha.

Ta s sebou přináší zdravotní neduhy v podobě bolesti hlavy, zad, kolen, kyčlí a v neposlední řadě také problémy samotné nohy – tedy otoky, bolesti prstů a svalů či pocit těžkých nohou. Je to i váš případ? A víte, že vám úlevu přinesou vhodně zvolené boty? Pojďte se dozvědět více. 

Příčně a podélně plochá noha

Lékaři rozlišují příčně a podélně plochou nohu, popřípadě se může vyskytnout jejich kombinace. Tato deformita vzniká snížením příčné, respektive podélné nožní klenby, případně obou. Klenby kromě kostí tvoří také vazy a svaly nohy.

Příčná klenba – tvoří ji oblouk záprstních kostí.
Podélná klenba – tvoří ji oblouk kostí především na  vnitřní straně nohy v její podélné ose.

Velký vliv na správné postavení nožní klenby má především vhodně zvolená obuv dětí, která nohu formuje v době růstu. Při nevhodné volbě vznikají odchylky, které se časem zafixují a jako důsledek vzniká přetížení jiných částí těla.

Ploché nohy se mohou objevit také až v dospělosti, a to nejčastěji z důvodu nevhodného přetěžování či naopak nedostatečnou stimulací chodidla, nezdravou módní obuví, nadváhou nebo také následkem úrazu či těhotenství. Proto je důležité vybrat si správnou zdravotní obuv na propadlou klenbu a starat se o svoje nohy a chodidla.

Ploché nohy potřebují obnovit pružný došlap

Jaké problémy přináší plochá noha. „Poklesem klenby nožní dochází k jinému rozložení tlaku na plosku nohy, ztrátě pružnosti došlapu a zvýšení otřesů přenášených při chůzi na další klouby dolních končetin i na páteř.

Mohou vznikat bolestivé otlaky na ploskách nohou (nebezpečné hlavně u diabetiků), pro bolest se omezuje rádius chůze a přirozený pohyb. Vhodným řešením těchto problémů je obnovení pružnosti došlapu.“ Pokud plochá noha svoji pružnost částečně či zcela ztratila, lze jí pomoci vhodně zvolenými botami.

Obuv pro ploché nohy

Především v profesích, ve kterých lidé dlouhodobě stojí, je klenba nohy velmi namáhána. Nejen v těchto případech je důležité posílení chodidla, pro které je ideální chůze ve vhodně zvolených botách. S příchodem prvních zdravotních problémů vám pomůže obuv pro ploché nohy, která se vyznačuje měkkou a pružnou podrážkou.

Pružná a měkká podrážka je při volbě obuvi základ

Švýcarské boty pro ploché nohy značek kybun a Joya jsou vynikajícím řešením díky maximálně pružné, vhodně tvarované stélce, která výborně tlumí otřesy a významným způsobem tak zmírňuje obtíže způsobené plochou nohou. Přestože jste obuti, boty simulují chůzi na boso s měkkým došlapem, díky čemu získá vaše tělo úlevu od nepříjemných otřesů, které by jinak tlumila zdravá nožní klenba. Zároveň však tyto boty vytvářejí přirozenou nerovnováhu, proto nutí tělo jemně balancovat, a tak snadno posilovat střed a držení těla.
         
Zdravotní obuv

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun

Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.

Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?

Navštivte nás v kamenné prodejně v Praze. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopech kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.
 

Tlačítko kamenný obchod