Bolest Achillovy šlachy a příznaky zánětu

Zranění Achillovy šlachy skolilo nejen mýtického Achillea, ale dokáže velmi potrápit i běžného smrtelníka. Lidově řečeno s „achillovkou“ mívají problém nejen sportovci, kteří tento úpon velmi namáhají, tak i lidé s nadváhou či s nesprávnou chůzí. Následkem je zpravidla ztráta elasticity, ztuhlost a bolest, která může vést k zánětu či dokonce natržení či celkovému utržení šlachy.

Z čeho vzniká bolest Achillovy šlachy?

Achillova šlacha je největší šlachou v lidském těle a ovládá nohu od špičky, přes kotník až po ohyb v koleni. Její zranění ochromí nejen volný pohyb v kotníku, ale prakticky celou nohu.

Problémy s Achillovou šlachou vznikají nejčastěji z těchto důvodů:

  • Nárazový sport, kdy svaly nejsou připraveny a dochází k tréninkovým chybám (například špatný došlap, neprotažení svalů před tréninkem, nedostatečná regenerace svalů a další).
  • U vrcholových sportovců a především běžců dochází k dlouhodobému přetěžování, drobným poraněním a nedostatečnému zotavení.

  • Vbočený palec, pronace (vpadlý kotník a chůze po vnitřním chodidlu) či ploché nohy, které mají za následek špatné postavení a následné přetížení Achillovy šlachy.

  • Špatná technika chůze, při které nejčastěji dochází k netlumenému nárazu přes patu a tento otřes zatěžuje nejen Achillovu šlachu, ale pokračuje dál do těla, kdy namáhá hlavně klouby.

  • Nevhodná obuv a ponožky, které tlačí na šlachu a vedou k mechanickému poškození.

       

Zánět Achillovy šlachy a jeho příznaky

K zánětu (tendinóza) Achillovy šlachy dochází nejčastěji při dlouhodobém přetěžování a nedostatečném prokrvování. Z počátku se objevuje otok a bolest při pohybu. Postupně bolest přichází i v klidovém režimu spolu se zvýšenou teplotou v okolí šlachy. Se zánětem člověk pociťuje také bolest okolních svalů, ať už se jedná o chodidlo či celé lýtko.

Zánětem Achillovy šlachy a nepříjemnou bolestí dává tělo najevo, že potřebuje klid a léčbu. V žádném případě tyto příznaky nepřecházejte, riskujete tím daleko závažnější problém, zvaný jako ruptura Achillovy šlachy (tedy její utržení, kdy je rekonvalescence daleko delší a především je nezbytná operace).

Co pomůže při zánětu Achillovy šlachy?

Důležitý je především klid, aby šlacha mohla regenerovat. Od bolesti pomůže studený obklad, vhodné je cvičení a protahování, zlepšení propriorecepce chodidla a posílení svalů, které pomůže ke správnému postavení nohy. Úlevu také přinese měkký došlap, který zmírní nárazy při chůzi. Lékaři na bolest Achillovy šlachy dále doporučují rázovou vlnu, laser a společně s fyzioterapeuty využívají také kineziotaping (tzv. tejpování).

Aby Achillova šlacha nebyla slabým místem

Často se setkáváme s pacienty, kteří začali svoji chůzi řešit až v momentě, kdy přišel problém. I zde platí, že lze díky prevenci předejít mnoha nepříjemnostem. Důležité je zdravé a silné chodidlo, které vytváří základní stavební kámen pro správné držení těla. Člověk postupem času chůzí na pevných površích ztrácí percepci chodidel – to má za následek změnu chůze a tím i postavení kloubů a svalů, což často přináší zdravotní komplikace. Chůze po tvrdém betonu je pro člověka nepřirozená a většinou nepříjemná, proto je důležitý měkký došlap, který zapojí všechny potřebné mechanismy nohy, stejně tak jako při příjemné chůzi po mechu či v písku. 

Výzkumem měkkého došlapu a přirozené chůze se řadu let zabývá švýcarská firma kybun, následovaná firmou Joya. Pod záštitou těchto značek na vás čeká unikátní obuv s patentovanou podrážkou, díky které si můžete vychutnat pružný a zároveň tlumený došlap i v centru města. Ulevte Achillovým šlachám, svalům a kloubům od nepříjemných nárazů a zároveň přirozenou cestou posilujte chodidla i střed těla.

Web zdravekroky.cz používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více informací