Bolest Achillovy šlachy a příznaky zánětu

Zranění Achillovy šlachy skolilo nejen mýtického Achillea, ale dokáže velmi potrápit i běžného smrtelníka. Lidově řečeno s „achillovkou“ mívají problém nejen sportovci, kteří tento úpon velmi namáhají, tak i lidé s nesprávnou chůzí. Následkem je zpravidla ztráta elasticity, ztuhlost a bolest, která může vést k zánětu či dokonce natržení či celkovému utržení šlachy.

Z čeho vzniká bolest Achillovy šlachy?

Achillova šlacha je největší šlachou v lidském těle a ovládá nohu od špičky, přes kotník až po ohyb v koleni. Její zranění ochromí nejen volný pohyb v kotníku, ale prakticky celou nohu.

Problémy s Achillovou šlachou vznikají nejčastěji z těchto důvodů:

  • Nárazový sport, kdy svaly nejsou připraveny a dochází k tréninkovým chybám (například špatný došlap, neprotažení svalů před tréninkem, nedostatečná regenerace svalů a další).

  • U vrcholových sportovců a především běžců dochází k dlouhodobému přetěžování, drobným poraněním a nedostatečnému zotavení.

  • Vbočený palec, pronace (vpadlý kotník a chůze po vnitřním chodidlu) či ploché nohy, které mají za následek špatné postavení a následné přetížení Achillovy šlachy.

  • Špatná technika chůze, při které nejčastěji dochází k netlumenému nárazu přes patu a tento otřes zatěžuje nejen Achillovu šlachu, ale pokračuje dál do těla, kdy namáhá hlavně klouby.

  • Nevhodná obuv a ponožky, které tlačí na šlachu a vedou k mechanickému poškození.

Obuv kybun          Obuv Joya

 

Zánět Achillovy šlachy a jeho příznaky

K zánětu (tendinóza) Achillovy šlachy dochází nejčastěji při dlouhodobém přetěžování a nedostatečném prokrvování. Z počátku se objevuje otok a bolest při pohybu. Postupně bolest přichází i v klidovém režimu spolu se zvýšenou teplotou v okolí šlachy. Se zánětem člověk pociťuje také bolest okolních svalů, ať už se jedná o chodidlo či celé lýtko.

 

Zánětem Achillovy šlachy a nepříjemnou bolestí dává tělo najevo, že potřebuje klid a léčbu. V žádném případě tyto příznaky nepřecházejte, riskujete tím daleko závažnější problém, zvaný jako ruptura Achillovy šlachy (tedy její utržení, kdy je rekonvalescence daleko delší a především je nezbytná operace).

Jak dlouho trvá zánět Achillovy šlachy?

Doba trvání zánětu Achillovy šlachy se u jednotlivých osob liší a závisí na řadě faktorů, včetně stupně zánětu, léčby a životního stylu pacienta. Obvykle trvá zánět Achillovy šlachy několik týdnů až několik měsíců.

 

Akutní případy, zejména pokud se jedná o nedávný a mírný zánět, se mohou zlepšit během několika týdnů při vhodné léčbě a vyvarování se aktivit, které Achillovu šlachu zatěžují.

 

Pokud je však zánět závažný nebo se neléčí, může trvat mnohem déle. Úplné vyléčení zánětu Achillovy šlachy může trvat i několik měsíců.

 

Pokud máte problém s Achillovou šlachou, je důležité poradit se s lékařem. Ten vám pak bude moci doporučit vhodnou léčbu a případně i rehabilitační plán.

 

Zánět achillovky

Co pomůže při zánětu Achillovy šlachy?

Důležitý je především klid, aby šlacha mohla regenerovat. Od bolesti pomůže studený obklad, vhodné je cvičení a protahování, zlepšení propriorecepce chodidla a posílení svalů, které pomůže ke správnému postavení nohy. Úlevu také přinese měkký došlap, který zmírní nárazy při chůzi. Lékaři na bolest Achillovy šlachy dále doporučují rázovou vlnu, laser a společně s fyzioterapeuty využívají také kineziotaping (tzv. tejpování).

Aby Achillova šlacha nebyla slabým místem

Často se setkáváme s pacienty, kteří začali svoji chůzi řešit až v momentě, kdy přišel problém. I zde platí, že lze díky prevenci předejít mnoha nepříjemnostem. Důležité je zdravé a silné chodidlo, které vytváří základní stavební kámen pro správné držení těla.

 

Člověk postupem času chůzí na pevných površích ztrácí percepci chodidel – to má za následek změnu chůze a tím i postavení kloubů a svalů, což často přináší zdravotní komplikace. Chůze po tvrdém betonu je pro člověka nepřirozená a většinou nepříjemná, proto je důležitý měkký došlap, který zapojí všechny potřebné mechanismy nohy, stejně tak jako při příjemné chůzi po mechu či v písku. 

 

Výzkumem měkkého došlapu a přirozené chůze se řadu let zabývá švýcarská firma kybun, následovaná firmou Joya. Pod záštitou těchto značek na vás čeká unikátní obuv s patentovanou podrážkou, díky které si můžete vychutnat pružný a zároveň tlumený došlap i v centru města. Ulevte Achillovým šlachám, svalům a kloubům od nepříjemných nárazů a zároveň přirozenou cestou posilujte chodidla i střed těla.

 

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun

Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

 

V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

 

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.

 

Kamenný obchod