Bolest Achillovy šlachy a příznaky zánětu
Zranění Achillovy šlachy skolilo nejen mýtického Achillea, ale dokáže velmi potrápit i běžného smrtelníka. Lidově řečeno s „achillovkou“ mívají problém nejen sportovci, kteří tento úpon velmi namáhají, tak i lidé s nadváhou či s nesprávnou chůzí. Následkem je zpravidla ztráta elasticity, ztuhlost a bolest, která může vést k zánětu či dokonce natržení či celkovému utržení šlachy.
Z čeho vzniká bolest Achillovy šlachy?
Achillova šlacha je největší šlachou v lidském těle a ovládá nohu od špičky, přes kotník až po ohyb v koleni. Její zranění ochromí nejen volný pohyb v kotníku, ale prakticky celou nohu.
Problémy s Achillovou šlachou vznikají nejčastěji z těchto důvodů:
- Nárazový sport, kdy svaly nejsou připraveny a dochází k tréninkovým chybám (například špatný došlap, neprotažení svalů před tréninkem, nedostatečná regenerace svalů a další).
- U vrcholových sportovců a především běžců dochází k dlouhodobému přetěžování, drobným poraněním a nedostatečnému zotavení.
- Vbočený palec, pronace (vpadlý kotník a chůze po vnitřním chodidlu) či ploché nohy, které mají za následek špatné postavení a následné přetížení Achillovy šlachy.
- Špatná technika chůze, při které nejčastěji dochází k netlumenému nárazu přes patu a tento otřes zatěžuje nejen Achillovu šlachu, ale pokračuje dál do těla, kdy namáhá hlavně klouby.
- Nevhodná obuv a ponožky, které tlačí na šlachu a vedou k mechanickému poškození.
Zánět Achillovy šlachy a jeho příznaky
K zánětu (tendinóza) Achillovy šlachy dochází nejčastěji při dlouhodobém přetěžování a nedostatečném prokrvování. Z počátku se objevuje otok a bolest při pohybu. Postupně bolest přichází i v klidovém režimu spolu se zvýšenou teplotou v okolí šlachy. Se zánětem člověk pociťuje také bolest okolních svalů, ať už se jedná o chodidlo či celé lýtko.
Zánětem Achillovy šlachy a nepříjemnou bolestí dává tělo najevo, že potřebuje klid a léčbu. V žádném případě tyto příznaky nepřecházejte, riskujete tím daleko závažnější problém, zvaný jako ruptura Achillovy šlachy (tedy její utržení, kdy je rekonvalescence daleko delší a především je nezbytná operace).
Co pomůže při zánětu Achillovy šlachy?
Důležitý je především klid, aby šlacha mohla regenerovat. Od bolesti pomůže studený obklad, vhodné je cvičení a protahování, zlepšení propriorecepce chodidla a posílení svalů, které pomůže ke správnému postavení nohy. Úlevu také přinese měkký došlap, který zmírní nárazy při chůzi. Lékaři na bolest Achillovy šlachy dále doporučují rázovou vlnu, laser a společně s fyzioterapeuty využívají také kineziotaping (tzv. tejpování).
Aby Achillova šlacha nebyla slabým místem
Často se setkáváme s pacienty, kteří začali svoji chůzi řešit až v momentě, kdy přišel problém. I zde platí, že lze díky prevenci předejít mnoha nepříjemnostem. Důležité je zdravé a silné chodidlo, které vytváří základní stavební kámen pro správné držení těla. Člověk postupem času chůzí na pevných površích ztrácí percepci chodidel – to má za následek změnu chůze a tím i postavení kloubů a svalů, což často přináší zdravotní komplikace. Chůze po tvrdém betonu je pro člověka nepřirozená a většinou nepříjemná, proto je důležitý měkký došlap, který zapojí všechny potřebné mechanismy nohy, stejně tak jako při příjemné chůzi po mechu či v písku.
Výzkumem měkkého došlapu a přirozené chůze se řadu let zabývá švýcarská firma kybun, následovaná firmou Joya. Pod záštitou těchto značek na vás čeká unikátní obuv s patentovanou podrážkou, díky které si můžete vychutnat pružný a zároveň tlumený došlap i v centru města. Ulevte Achillovým šlachám, svalům a kloubům od nepříjemných nárazů a zároveň přirozenou cestou posilujte chodidla i střed těla.