Bolest paty a jak se jí zbavit

Bolesti pat jsou častým problémem lidí všech věkových kategorií. Mohou způsobovat nepříjemnosti a omezení pohybu. Bolest pat může mít mnoho různých příčin a vyžaduje různé formy léčby. Tento článek se zabývá hlavními příčinami bolesti pat a jejími příznaky.

Příčiny bolesti paty

 

 1. Plantární fasciitida: je zánět plantární fascie, tkáně, která se táhne od paty ke klenbě chodidla. Tato podélná tkáň je přetížená nebo poškozená, což může způsobit bolest paty.
   
 2. Achillodynie: označuje zánět Achillovy šlachy, která spojuje lýtkový sval s patou. Achillodynie je častá u běžců a sportovců, kteří tuto oblast nadměrně zatěžují.
   
 3. Pásový opar: virus herpes zoster může způsobit pásový opar, který se projeví jako puchýř nebo vyrážka na kůži. Pokud se vyrážka objeví na patě, může být silně bolestivá.
   
 4. Burzitida: Burzitida je zánět pouzdra (burzy), které slouží jako výstelka mezi kostmi, svaly a šlachami. Při zánětu burzy v oblasti paty se může objevit bolest.
   
 5. Plantární vřeténko: je charakterizováno ztluštěním a ztvrdnutím kůže paty, často v bolestivém vřetenovitém tvaru. Příčinou je dlouhodobý tlak a tření na patu, např. nošením nevhodné obuvi.
   
 6. Artritida: artritida, například revmatoidní artritida nebo dna, může postihnout klouby v oblasti paty a způsobit bolest.
   
 7. Patní ostruha: kostní výrůstek na patní kosti. Samotná ostruha nemusí bolet, ale může dráždit okolní tkáň a způsobovat bolest.

 

Příznaky bolesti paty: Bolest paty může mít různé příznaky v závislosti na příčině. Mezi běžné příznaky bolesti pat patří:

 • Pocit pálení nebo citlivosti v oblasti paty.
 • Ostrá nebo tupá bolest při chůzi nebo stání.
 • Ztuhlost nebo omezený pohyb chodidla.
 • Otok nebo zarudnutí v oblasti paty.
 • Bolest, která je horší po probuzení, nebo po delším odpočinku.

 

Ulevte si od bolesti paty obuví s pružnou podrážkou

Zdravotní obuv kybun má unikátní podrážku, která je vyrobena z elastického materiálu. To má za následek měkkou a pružnou podrážku, která se přizpůsobuje tvaru nohy a absorbuje nárazy při chůzi. To znamená že tlak na klouby a páteř je snížen, což může pomoci zmírnit jejich bolest a vy si můžete užívat chůzi v těchto pohodlných botách.

 

Výhody a účinky, které vám přinesou boty kybun 

Boty kybun simulují tělu přirozený pohyb. Aktivují se tak svaly, které při chůzi na rovném povrchu zakrněly a přinesly tak lidskému tělu bolest a nepohodlí. Díky jednoduché chůzi se automaticky posilují svaly, na které tělo v moderní době zapomnělo.

Dámská zdravotní obuv

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun

Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

 

Pánská obuv

V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

 

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.

 

Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?

Navštivte nás v kamenném obchodě v Praze. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopu kybun. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.

Tlačítko kamenný obchod