Zmírněte kulhání díky botám

Kulhavost je často začarovaný kruh, který nejčastěji souvisí s ortopedickým problémem. Aby si člověk ulevil na jedné straně těla od bolesti, namáhá o to více druhou stranu. Po menších operacích a drobných úrazech většinou postačí čas a tělo si s asymetrickou chůzí poradí samo. Pokud ale za problémem stojí dlouhodobé následky úrazu, artróza kloubů či neduhy spojené se stářím, je potřeba vyrazit pomoci naproti.

Proč člověk kulhá?

Po úraze či operaci není těžké najít problém, který kulhání způsobuje. Existují však ještě další příčiny, proč člověk kulhá:

Ortopedické důvody – následky úrazů a operací, bolesti kyčelního a kolenního kloubu způsobené artrózou, dále dna, revma, záněty šlach, otoky nohou, žilní trombóza, artritida či například vrozené vývojové vady.

Neurologické důvody – problémy s chůzí mohou být například následkem mozkové mrtvice, roztroušené sklerózy, dětské mozkové obrny či mohou být způsobené vyhřezlou meziobratlovou ploténkou, která tlačí na nerv. 

Pilotní studie dokazuje, že lze omezit kulhání pomocí bot

Švýcar Karl Müller, zakladatel značky kybun, vytvořil ve spolupráci s Univerzitou zdravotnických věd v německém Rhein-Neckar a Laboratoří aplikované biomechaniky v Mannheim pilotní studii, která se zaměřuje na vliv měkkého elastického došlapu u lidí s kulháním. Po provedených testech získaly mnohaleté zkušenosti a úspěchy odborné zhodnocení. U respondentů trpících kulhavostí byl po využití elastické obuvi či podložky zaznamenán pozitivní účinek u 81 %.

V čem je schované „jádro pudla“?

Chůze v obuvi kybun, která má podešev z pružného materiálu, umožňuje patě přirozené zaboření až o 2 cm hlouběji, než je tomu u standardních a běžně dostupných bot. Díky tomuto pohybu se aktivuje hluboké svalstvo a s tím související mechanismy, které prolamují zavedené vzorce asymetrické chůze zatěžující celé tělo. Chůze s hlubokým došlapem je pro člověka odedávna přirozená – Karl Müller čerpal inspiraci u korejských zemědělců, kteří denně boří svá chodidla do měkké půdy v rýžových polí a netrpí neduhy v podobě bolesti zad či kloubů.


Moderní doba je plná rovných tvrdých ploch a v kombinaci s nevhodnou obuví svaly a šlachy zakrňují a v mnoha případech stojí za nepříjemnými zdravotními problémy či zmíněným kulháním. K tomu, aby se opět probudily, stačí jen obyčejná chůze ve vhodném přírodním terénu či botách. Navíc vzduchové polštáře ukryté v podrážce bot kybun tlumí bolestivé nárazy, se kterými si naše tělo musí dennodenně poradit. Díky tomu získají bolavé klouby a záda potřebnou úlevu.

Zmírněte kulhání a bolesti přirozenou cestou

Žádné léky tlumící bolest. Žádné podpěrné hole, podpatěnky, či různě vysoké podrážky vyrovnávající rozdíl při kulhání. Dejte tělu šanci, aby během chůze posílilo svá slabší místa, a tak vyrovnalo nedostatky, které vás trápí na každém kroku. Získejte pocit měkkého a lehkého kroku díky pružnému došlapu. Přijďte si zdravotní obuv kybun a Joya vyzkoušet do kamenné prodejny, nebo si pořiďte pohodlné boty přes e-shop. Zajímá-li vás o této problematice více, neváhejte nás kontaktovat.

Kamenný obchod