Jak je chůze zdravá pro naše tělo?

 

Chůze je jednoduchá, přirozená forma pohybu, která má pro naše tělo mnoho pozitivních účinků. Zde jsou uvedeny některé ze zdravotních přínosů chůze:

 

Posiluje srdce a cévy: chůze je aerobní cvičení, které posiluje srdce, zlepšuje průtok krve a snižuje riziko srdečních onemocnění. Pravidelná chůze snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu cholesterolu a snižuje riziko cévních onemocnění.

 

Zlepšuje fyzickou kondici: pravidelná chůze zvyšuje sílu a vytrvalost. Posiluje svaly nohou, zvyšuje pohyblivost kloubů a zlepšuje koordinaci a rovnováhu.

 

Přispívá k hubnutí: chůze je skvělý způsob, jak spalovat kalorie a podporovat hubnutí. I při mírném tempu lze spálit značné množství kalorií. Pravidelná chůze vám může pomoci udržet si zdravou váhu.

 

Zlepšení nálady a snížení stresu: chůze neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Fyzická aktivita, jako je chůze, podporuje uvolňování endorfinů, které zlepšují náladu a snižují stres. Chůze venku navíc umožňuje lidem kontakt s přírodou, což má pozitivní vliv na duševní zdraví.

 

Zlepšení dlouhodobé péče o zdraví: chůze je jednoduchá aktivita, kterou lze provozovat po celý život. Pravidelná chůze pomáhá zlepšit celkový zdravotní stav a snižuje riziko různých onemocnění.

 

Zlepšuje trávení: chůze napomáhá trávení a předchází zažívacím problémům, jako je zácpa. Chůze stimuluje střeva a pomáhá udržovat zdravý trávicí systém.

 

Zvyšuje energii: zdánlivě si to protiřečí, ale cvičení, jako je chůze, ve skutečnosti zvyšuje vitalitu. Chůze zlepšuje průtok krve a kyslíku do svalů a mozku. Tím zvyšuje vitalitu a zmírňuje únavu.

 

obuv kybun

Jak zdravě chodit?


Chůze je dnes považována za zdravý způsob, jak se dostat zpět do kondice. Mnoho lidí si uvědomilo zdravotní výhody pravidelné chůze a zařadilo ji do svého denního programu. Chůze se stala oblíbenou formou cvičení, včetně chůze v přírodě, rychlé chůze a nordic walkingu.

Zde je několik tipů pro zdravou chůzi.

Vyberte si pohodlnou obuv vhodnou pro chůzi. Vyberte si boty s odpruženou podrážkou, která poskytuje tlumení nohou, aby se snížil náraz při chůzi. Pokud jste začátečník začněte chodit pomalu a postupně zvyšujte tempo. Snažte se o středně namáhavou chůzi, která zvýší vaši tepovou frekvenci a dechovou frekvenci.

Pokud je to možné, choďte alespoň 30 minut denně. Pokud nemáte dostatek času najednou, můžete si chůzi rozdělit na kratší úseky během dne. Čas chůze nebo počet dní, kdy budete chodit, můžete postupně zvyšovat. Pokud je to možné, vyhledejte si pro chůzi vhodný terén. Chůze po kopcovitém nebo nerovném povrchu posiluje svaly nohou a trénuje stabilitu.

 

Vhodná obuv pro chůzi


Pro chůzi po tvrdých površích byste měli mít obuv s měkkou a pružnou podrážkou, která bude tlumit každý váš krok. Obuv kybun a Joya tyto požadavky splňují. Hlavní výhodou zdravotní obuvi švýcarských značek kybun a Joya je mimořádně měkká, pružná a odolná polyuretanová podrážka (u značky kybun se vzduchovým polstrováním), která zmírňuje nárazy při chůzi a aktivuje většinu svalů nohou, udržuje je v neustálém pohybu, posiluje je a zlepšuje koordinaci.

Až dosud se při chůzi po měkkém povrchu, kde se chodidlo boří do země, přirozeně procvičovaly svaly potřebné k podpoře těla. Patentované měkké podrážky kybun a Joya simulují přirozené nerovnosti chodidla na chodnících a asfaltu. Tím se aktivují svaly celého těla, které jsou v běžné obuvi zakrnělé, což způsobuje řadu nepříjemných potíží. Nesmíme zapomenout ani na optimální rozložení tlaku a měkké odpružení chodidla, které také uleví bolavým zádům a kloubům.

Dámská zdravotní obuv

Co posiluje chůze?


Chůze posiluje celé tělo, zejména určité svalové skupiny. Mezi svaly běžně používané při chůzi patří:

Svaly nohou: při chůzi se zapojují svaly stehen, jako jsou čtyřhlavý sval stehenní. Zapojují se také lýtkové svaly a hamstringy.

Svaly pánevního dna: tyto svaly se posilují při každém kroku a pomáhají udržovat stabilitu při chůzi.

Hýžďové svaly: Hýžďové svaly, jako jsou gluteus maximus, gluteus medius a gluteus minimus, se podílejí na pohybu nohou a pomáhají udržovat stabilitu a správné držení těla při chůzi.

Břišní svaly: břišní svaly, jako jsou přímý sval břišní a svaly po stranách břicha (postranní svaly), stabilizují trup při chůzi.

Zádové svaly: Zádové svaly, jako jsou vzpřimovače páteře, se podílejí na udržování správného držení těla.

 

eshop kybun          eshop Joya

 

Správná chůze


Pro chůzi je důležité správné držení těla. Pokud tělo není při chůzi správně stabilizováno, může to vést k řadě problémů. Pro správné držení těla při chůzi je důležité uvolnit ramena a paže. Ramena by měla být uvolněná a spuštěná dolů. Pokud máte ztuhlá ramena, zkuste se protáhnout, abyste je uvolnili. Klíčové je držení hlavy. Hlava by měla být v jedné rovině s páteří a mírně nakloněná dopředu.

Když chodíte, neměli byste dělat příliš dlouhé a ani krátké kroky. Při kroku se snažte našlápnout na vnější stranu paty a postupně přenášet váhu na špičky nohou po vnější straně chodidla. Poslední fáze kroku (odraz) by měl být veden přes prsty a palec.

 

Jak rychle chodit?

  
Až se budete cítit fit, začněte zvyšovat vzdálenost a rychlost. Každý týden zvyšujte vzdálenost o několik set metrů, dokud nedosáhnete stanoveného cíle. Postupně zvyšujte také rychlost chůze: průměrný čas na 1 km chůze je asi 12 minut. Rychlost chůze je samozřejmě pro každého jiná. Pokud chcete být zdravější a spálit více kalorií, musíte zvyšovat rychlost a postupně snižovat průměrný čas na jeden kilometr. Důležité je však přidávat postupně, aby se pro vás chůze stala příjemnou a mohli jste v této skvělé aktivitě pokračovat.

 

Denní dávka chůze

 
Denní dávka chůze závisí na osobních cílech, životním stylu a úrovni kondice. Dospělým se doporučuje ujít denně alespoň 10 000 kroků (přibližně 8 km). Tento údaj byl zaveden v Japonsku v 60. letech 20. století a stal se rozšířeným standardem pro dosažení základní úrovně fyzické aktivity.

Chůze 10 000 kroků denně je považována za zdraví prospěšnou a má pozitivní vliv na srdce, krevní tlak, hladinu cukru v krvi, náladu a celkovou kondici. Nezapomeňte však, že každý člověk je jedinečný a optimální počet kroků se liší.

Začátečníci a ti, kteří si nejsou jisti svou kondicí, by měli začít s menším počtem kroků a postupně zvyšovat intenzitu a délku chůze. Je důležité naslouchat svému tělu a přizpůsobit aktivitu svým individuálním schopnostem.

Je také důležité mít na paměti, že zdravá fyzická aktivita není jen o krocích, ale také o různých pohybových aktivitách a posilování svalů. Součástí zdravého životního stylu mohou být i doplňkové pohybové aktivity, jako je běh, plavání, jízda na kole nebo fitness.

Pamatujte také na to, že každý má jiný životní styl a povinnosti, které ovlivňují jeho schopnost ujít každý den co nejvíce kroků. Je důležité najít rovnováhu mezi cvičením, prací a odpočinkem, která je pro vás udržitelná a příjemná.

 

Kamenný obchod kybun a Joya

 
Navštivte nás v kamenné prodejně v Praze na Smíchově v Lidické ulici. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopech kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.

kamenný obchod