Jak vyzrát na bolest zad?

S bolestí zad se setkal snad každý z nás. Občas za to může špatná matrace na návštěvě, jindy jednostranný pohyb při žehlení nebo skládání dřeva. Jak ale vyzrát na každodenní bolest zad? Dnes se zaměříme na přirozený pohyb a vhodnou obuv která uleví od bolesti a zároveň posílí záda.

Za bolestí zad je často sedavé zaměstnání

Existuje celá škála bolestí zad. Od bolesti v kříži, v oblasti ledvin, mezi lopatkami a plotýnkami, v oblasti krční páteře až po bolest vystřelující od břicha do zad. Zdrojů bolesti je mnoho a pokud si nevíte rady, vždy doporučujeme návštěvu odborníka.

Bolest může být vyvolána poraněním či onemocněním páteře, ale v naprosté většině případů se jedná o zesláblý pohybový aparát, za který může sedavý život, nedostatek pohybu či nadváha. Právě při dlouhodobém sezení se tělo předklání, což vytlačuje meziobratlové ploténky, které přispívají k dráždění nervů a k bolesti. Často je úlevou pravidelný pohyb a posílení zádových svalů.

         

Silná záda = zdravá záda

Pokud máte problém s bolestí zad, lékař vám krom medikamentů tlumící bolest doporučí také cviky na posílení zádových svalů. Silná záda vytvářejí svalový zádový korzet, podporují správnou funkci páteře a přirozené postavení těla.

Díky tomu se vám uleví nejen od bolesti zad, ale i kloubů či hlavy. Pohyb má blahodárný účinek na spoustu zdravotních neduhů. Čím vším si můžete sami pomoci od bolesti zad?

  • Chůze ve vhodné obuvi/ v přírodním terénu
  • Plavání, ...
  • Cviky na posílení hlubokých zádových svalů
  • U sedavého zaměstnání pravidelné přestávky s protažením
  • Správná technika při zvedání břemen (mrtvý tah)

 
Trápí vás bolest zad při chůzi? Zaměřte se na boty

Bolest zad při chůzi je častým problémem, který může být způsoben řadou faktorů. Stejně jako sedavé zaměstnaní, tak i chůze po tvrdém povrchu v botách s podpatky přináší zdravotní komplikace. Právě podpatky a tvrdý povrch omezují přirozený pohyb chodidla, což se odráží na pohybu kolen i kyčlí a ohýbání zad se zvyšuje.

Předklon má za následek posunutí
těžiště vpřed - to se vyrovná prodlouženým krokem, větší činností kyčlí a naopak odlehčení břišních svalů a zadního stehenního svalu. Vzniká tak nerovnováha - na jedné straně namáhavé ohýbaní a zároveň v jiné oblasti těla nepřirozené odlehčování. Jedná se o začarovaný kruh, ze kterého vám pomůže pohyb, posílení svalů i správná chůze.

Chůze jako nejpřirozenější lék na bolest zad

Lidské tělo je dokonale vytvořeno k chůzi. Jak a v čem tedy chodit, abychom tuto šanci využili na maximum? Pokud je to možné, choďte co nejvíce - nejen že prospějete svému tělu, ale příjemně si pročistíte i hlavu. Máte-li možnost, zvolte si přírodní terén (louka, písek, mech, ...), do kterého se chodidla přirozeně boří a nenásilnou formou posilují koordinaci a svalstvo téměř celého těla. Víme, že většina lidí tuto množnost nemá. Nemusíte však zoufat. Odpružená obuv se vzduchovým polštářem v podešvi dokáže tento terén simulovat i v nákupním centru či na chodníku.

Pánská obuv

Boty kybun a Joya přinášejí úlevu

Přestože historie značky kybun sahá do 90. let, do České republiky se tato obuv dostala v roce 2010 a od tohoto roku jsme také jejími výhradními prodejci. Boty Joya spatřily světlo světa poprvé v roce 2006 a na český trh přišly v roce 2018. Obě značky mají své kořeny ve Švýcarsku a po světě miliony lidí, kterým přinesly úlevu od bolesti zad, kloubů a svalů.

Jejich technologie se skrývá v unikátní podrážce - je měkká, pružná a ve světě tvrdých chodníků přináší pohodlí jako při procházce přírodou. Obě značky si zakládají na tom, že během přirozené chůze posilují střed těla a ulevují kloubům při nárazu během došlapu. Mají velmi dobré výsledky u pacientů s bolestmi zad, krční páteře, kyčlí, kolen, chodidel či při problémech s patní ostruhou a pomohou s mnoha dalšími zdravotními komplikacemi.

Karl Müller, vynálezce obuvi kybun

Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.

V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky  „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.

 

Od MBT k obuvi kybun

Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.

 

Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?

Navštivte nás v kamenné prodejně v Praze. Široký výběr bot naleznete také přímo v e-shopech kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.

Tlačítko kamenný obchod