Jak vyzrát na bolest zad?
S bolestí zad se setkal snad každý z nás. Občas za to může špatná matrace na návštěvě, jindy jednostranný pohyb při žehlení nebo skládání dřeva. Jak ale vyzrát na každodenní bolest zad? Dnes se zaměříme na přirozený pohyb a vhodnou obuv, která uleví od bolesti a zároveň posílí záda.
Za bolestí zad je často sedavé zaměstnání
Existuje celá škála bolestí zad. Od bolesti v kříži, v oblasti ledvin, mezi lopatkami a plotýnkami, v oblasti krční páteře až po bolest vstřelující od břicha do zad. Zdrojů bolesti je mnoho a pokud si nevíte rady, vždy doporučujeme návštěvu odborníka.
Bolest může být vyvolána poraněním či onemocněním páteře, ale v naprosté většině případů se jedná o zesláblý pohybový aparát, za který může sedavý život, nedostatek pohybu či nadváha. Právě při dlouhodobém sezení se tělo předklání, což vytlačuje meziobratlové ploténky, které přispívají k dráždění nervů a k bolesti. Často je úlevou pravidelný pohyb a posílení zádových svalů.
Silná záda = zdravá záda
Pokud máte problém s bolestí zad, lékař vám krom medikamentů tlumící bolest doporučí také cviky na posílení zádových svalů. Silná záda vytvářejí svalový zádový korzet, podporují správnou funkci páteře a přirozené postavení těla.
Díky tomu se vám uleví nejen od bolesti zad, ale i kloubů či hlavy. Pohyb má blahodárný účinek na spoustu zdravotních neduhů. Čím vším si můžete sami pomoci od bolesti zad?
- Chůze ve vhodné obuvi/ v přírodním terénu
- Plavání, ...
- Cviky na posílení hlubokých zádových svalů
- U sedavého zaměstnání pravidelné přestávky s protažením
- Správná technika při zvedání břemen (mrtvý tah)
Trápí vás bolest zad při chůzi? Zaměřte se na boty
Stejně jako sedavé zaměstnaní, tak i chůze po tvrdém povrchu v botách s podpatky přináší zdravotní komplikace. Právě podpatky a tvrdý povrch omezují přirozený pohyb chodidla, což se odráží na pohybu kolen i kyčlí a ohýbání zad se zvyšuje.
Předklon má za následek posunutí těžiště vpřed - to se vyrovná prodlouženým krokem, větší činností kyčlí a naopak odlehčení břišních svalů a zadního stehenního svalu. Vzniká tak nerovnováha - na jedné straně namáhavé ohýbaní a zároveň v jiné oblasti těla nepřirozené odlehčování. Jedná se o začarovaný kruh, ze kterého vám pomůže pohyb, posílení svalů i správná chůze.
Chůze jako nejpřirozenější lék na bolest zad
Lidské tělo je dokonale vytvořeno k chůzi. Jak a v čem tedy chodit, abychom tuto šanci využili na maximum? Pokud je to možné, choďte co nejvíce - nejen že prospějete svému tělu, ale příjemně si pročistíte i hlavu. Máte-li možnost, zvolte si přírodní terén (louka, písek, mech, ...), do kterého se chodidla přirozeně boří a nenásilnou formou posilují koordinaci a svalstvo téměř celého těla. Víme, že většina lidí tuto množnost nemá. Nemusíte však zoufat. Odpružená obuv se vzduchovým polštářem v podešvi dokáže tento terén simulovat i v nákupním centru či na chodníku.
Boty kybun a Joya přinášejí úlevu
Přestože historie značky kybun sahá do 90. let, do České republiky se tato obuv dostala v roce 2010 a od tohoto roku jsme také jejími výhradními prodejci. Boty Joya spatřily světlo světa poprvé v roce 2006 a na český trh přišly v roce 2018. Obě značky mají své kořeny ve Švýcarsku a po světě miliony lidí, kterým přinesly úlevu od bolesti zad, kloubů a svalů.
Jejich technologie se skrývá v unikátní podrážce - je měkká, pružná a ve světě tvrdých chodníků přináší pohodlí jako při procházce přírodou. Obě značky si zakládají na tom, že během přirozené chůze posilují střed těla a ulevují kloubům při nárazu během došlapu. Mají velmi dobré výsledky u pacientů s bolestmi zad, krční páteře, kyčlí, kolen, chodidel či při problémech s patní ostruhou a pomohou s mnoha dalšími zdravotními komplikacemi.
Karl Müller, vynálezce obuvi kybun
Karl Müller se narodil v roce 1952 v Roggwilu ve švýcarském kantonu Thurgau. Po ukončení studia strojního inženýrství na Švýcarském federálním technologickém institutu v Curychu se v roce 1979 přestěhoval do Jižní Koreje, kde žil uprostřed rýžových polí a objevil pozitivní účinky jílovité půdy. Půda na rýžových polích je díky pravidelnému zaplavování měkká, takže se po ní velmi dobře chodí. Karl Müller strávil mnoho let výzkumem, jak tento pocit z rýžových polí implementovat do našeho každodenního života.
V roce 1997 pak Karl Müller uvedl na trh obuv MBT, která způsobila revoluci v obuvnickém průmyslu díky „kolébkové“ podrážce. Ukázalo se, že „kolébková“ podrážka má pozitivní účinky na tělo, ulevuje od bolesti nohou a více posiluje střed těla díky „rolující“ podrážce. Více jak 100 výrobců tuto podrážku po celém světě zkopírovalo.
Od MBT k obuvi kybun
Karl Müller pokračoval ve výzkumu s cílem vyvinout obuv, která ještě účinněji napodobí příjemný pocit z rýžového pole. To ho přivedlo k vynálezu odpruženého materiálu pro podrážky bot a další výrobky. Vznikl nový koncept pod značkou kybun. V roce 2006 Karl Müller prodává svůj podíl ve firmě MBT a v roce 2007 zakládá společnost kybun AG a začíná s vývojem obuvi kybun a dalších elastických, pružných výrobků, jako jsou podložky, běžecké pásy a polštáře.
Chcete si pohodlné boty vyzkoušet?
Navštivte nás v kamenné prodejně v Praze. Široký výběr bot naleznetetaké přímo v e-shopech kybun a Joya. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi vám poradíme se správným výběrem tak, aby se vaše nohy měly jako v bavlnce.